hhh

 

Vicekancléř prezidenta republiky Petr hájek podepsal Memorandum D.O.S.T.

Na nedávném představení knihy  Smrt v sametu hradního vicekancléře Petra Hájka v restauraci U tří růží v Parze nemohl nebýt předseda Akce D.O.S.T. Michal Semín, jejíž "Memorandum na podporu prezidenta", odstartovalo před pěti lety mediální bouři. Všichni, kdo jsme ho podepsali, jsme tehdy vyjadřovali jeho podporu proti podepsání vazalské Lisabonské smlouvy, která nás zbavila státní suverenity a jejíž důsledky nyní všichni pociťujeme.

 

 „Díky Memorandu se o nás psalo, že D.O.S.T. je  prodlouženou rukou Hradu a přitom jsem tam nenašel jméno Petra Hájka.  Čekal jsem proto na příležitost, aby to podepsal. A přišel jsem dnes udělat comming out o Petru Hájkovi. Aby se mohlo říkat, že Hrad je prodlouženou rukou D.O.S.T.,“ uvedl Semín a požádal pana vicekancléře, zda by u příležitosti vydání své vpravdě osudové knihy Memorandum podepsal. (obr. vlevo)

 

 

 

 

 

 

Petr Hájek se zamyslel a pak se chopil mikrofonu a odpověděl: „Nepodepsal jsem Chartu, nepodepsal jsem Několik vět a podobné bláznivosti a absurdní nesmysly. Nepodepsal jsem ani jednu prezidentskou kandidaturu, protože s ní nesouhlasím. Kromě několika listin Nadačního fondu Václava a Livie Klausových jsem nepodepsal vlastně v životě opravdu nic. Tvoje přání podepsat Memorandum D.O.S.T. mne proto Michale zaskočilo. Ale příjemně. Jsme na jakési hranici. Stačí málo a vydáme se kamsi do zcela nepředpokládatelného směru. V takové osudové chvíli je důvod, aby člověk něco tak disidentského, tak undergrundového, něco jako je Memorandum D.O.S.T., podepsal.“ 

 

 

 

 

 

 

A po tomto prohlášení pan vicekancléř Petr Hájek a provedl něco pro něj opravdu neobvyklého, podepsal Memorandum Akce D.O.S.T.

 

Všem přítomným bylo jasné, že to není bezmyšlenkovitý podpis, ale věc opravdu vážná a že zde nejde "jenom" o běžné podepsání, aby udělal kamarádovi radost. Že je rozhodnut něco pro naši zemi v budoucnu dělat. A protože je známo, že je to nejbližší spoluprcovník a nebojím se říci přítel prezidenta republiky, sledovali mnozí přítomní tento akt se zatajemným dechem a s nadějí, že mu v tomto pomůže i pan prezident. Pokud se jejich očekávání splní, pak věřím, že by mohlo nastat navrácení morální obrody naší země a vzkříšení pravicových myšlenek, které se panu Topolánkovi podařilo tak hulvátsky zašlapat. Že začnou lidé zase věřit ve slušnost politiků. Že uvěří, že jsou i tací, kterým jde o šťastnou budoucnost naší země, protože nemají zapotřebí se politikou jinak již zabývat.

 

Petr Hájek několik dnů po podepsání Manifestu poslal do redakce Fragementů následující dopis:

Vážení přátelé, kolegové, signatáři Manifestu D.O.S.T.,

dovolte, abych vás nejprve pozdravil a popřál všem co nejklidnější dny před blížícím se adventem.

Je to sotva dva týdny, co jsem stanul ve vašich řadách – a již si vás, já dosťácký nováček, odvažuji oslovit. Ostatně připojit svůj podpis pod ty vaše pro mě nebylo jen tak. Ti z vás, kteří byli v pivovaru U tří růží na představení knihy Smrt v sametu, nebo na autorském čtení v divadle Ta Fantastika 17. 11. vědí, o čem mluvím. Přestože s dosťáky již pár let občas spolupracuji, signatářem jsem se kupodivu stal až nyní. Podpis totiž pro mě není jen tak něco. Takto veřejně jsem se „upsal“ možná vůbec poprvé v životě. Možná i proto to beru docela vážně.

To, s čím se na vás v této chvíli obracím, je právě z tohoto košíku. S velkou naléhavostí jsem si totiž uvědomil, jak složitě vedení D.O.S.T. získává sponzorské dary sloužící k tomu, aby tato velmi důležitá „Akce“ vůbec mohla existovat, organizovat své akce v ulicích, přednáškových sálech, v médiích a tak dále. Až dosud se nakonec vždycky někdo našel, nebo současný předseda dotoval nejnezbytnější provoz ze svých skromných prostředků. V této chvíli však prakticky není z čeho brát.

Jsem přesvědčen, že takhle to není dále možné. A je chybou současného výboru, že z přehnané skromnosti o tom signatáře neinformuje. Proto místo něj tímto dopisem opravdu naléhavě prosím a vyzývám všechny signatáře – je nás na tisíc (!) – umožněme D.O.S.T.u další existenci – které bude zvláště po březnu příštího roku potřeba víc než dříve. Pokud každý z nás alespoň jednou za měsíc či dva, podle svých možností, pošle na konto Akce tisícku, stovku, nebo jakoukoli částku, která ho neohrožuje, případně získá od nějaké firmy nebo donátora sponzorský dar v řádu pár tisíc, je vše vyřešeno.

Moc vás prosím, udělejme to. Tohle společenství je nesmírně cenné a v blízké budoucnosti bude ještě více než dosud. Míříme možná do velmi komplikovaných časů, v nichž povědomí o sobě lidé mimo vševládný levičácký mainstream budou naléhavě potřebovat. Nám určitě EU žádné granty a dotace nedá – i kdybychom o ně usilovali.

Ještě jednou Vás chci moc poprosit o pravidelný menší či občasný větší dar či příspěvek. Jinak D.O.S.T. zahyne nebo přinejmenším bude jeho činnost značně ochromena.

Své příspěvky zasílejte na číslo účtu Akce D.O.S.T.: 43-6620950207/0100

Moc vám děkuji a těším se, že brzy osobně poznám i ty z vás, které jsem ještě neměl příležitost a čest v posledních letech na nějaké akci Akce potkat.

Krásný advent a štědrou ruku s dosťáckým příspěvkem

Vám přeje

Petr Hájek

vicekancléř prezidentské kanceláře Václava Klause,

signatář Manifestu D.O.S.T.


P.S. Je samozřejmě možné, a vedení Akce D.O.S.T. s mým návrhem souhlasí, aby bylo Vaše jméno v souvislosti s poskytnutím daru zveřejněno na webu Akce D.O.S.T. Pokud však chcete svůj příspěvek zaslat bez nároku na zveřejnění, není v tom sebemenší problém.

 

Z dopisu je zřejmé, že to s podpisem myslí opravdu vážně a chce činnosti sdružení pomáhat. Rádi ho proto uvádíme a přejeme si, aby mu v další práci pro oživení pravicové politiky v naší zemi pomáhal Bůh.


© Kulturní komise ČR, Listopad 27, 2012